Jdi na obsah Jdi na menu
 


Paris

Valentine 2009

V únoru 2009 jsme si dopřáli pětidenní valentýnský pobyt v Paříži. Největší výhrou byli letenky, které jsem díky akci od Sky Europe sehnal v srpnu 08 v ceně 24 KČ za letenku. Hotel jsem rezervoval též přes internet, zprvu se mi zamlouval hotel rosny sous bois, který byl ale poměrně vzdálen od centra, nakonec jsem objevil za srovnatelnou cenu hotel Jarry, který se nacházel přímo v centru.  Pár dní před odletem jsem ještě zjistil informace o dopravě v paříži,něco o památkách a mohli jsme vyrazit.

Odlétali jsme 12.2.2009 z Prahy v 6,40hod a  v ObrazekPaříži na letišti Orly jsme byli po osmé hodině. Na letišti jsme si koupili lístky na metro(carnet) a hledali bus 285 směr stanice metra Villejuif-Louis Aragon. V busu jsme si cvakli každý jeden ticket . Doporučuji pamatovat si celé názvy stanic,protože v dosti případech se na návěstích a jízdních řádech uvádí pouze jedno slovo z názvu. Konkrétně přímo na zastávce na letišti bylo pár čechů hodně zmatených, poněvadž v jízdním řádu byla jako konečná stanice uvedena stanice Villejuif i když všichni hledali Aragon (celým názvem se však stanice jmenuje Villejuif-Louis Aragon).

Cestou zpět je potřeba hlídat si při jízdě zastávky autobusu, protože zastávka Orly není na konečné, ale zhruba uprostřed trasy. odpočítávání moc nepomůže, protože bus nezastavuje na každé stanici.  Na Aragonu jsme si při vstupu do metra cvakli druhý ticket a na ten pokračovali až na Gare d´East odkud jsme to měli už kousek do hotelu. ObrazekProhlídli jsme si nádraží a vlaky SNCF a vydali se do našeho hotýlku kde jsme si nechali na recepci zavazadla a vydali jsme se poznávat okolí. Rozhodli jsme se, že první dva dny(čtvrtek a pátek) budem chodit po bližších památkách pěšky, aby jsme taky trochu poznali život Paříže a na sobotu a neděli si koupíme zlevněné jízdné ticket junes a  navštívíme vzdálenější památky. Z hotelu jsme tedy vyrazili k muzeu voskových figurýn "Grévin", kde nás vskutku ohromilo vstupné 12eur. Odtud jsme se spíše náhodně než podle mapy prošli kolem La Bourse,Bangue de France, Bourse Comerce(kde jsme chvilku s kamerou obdivovali vnitřní výzdobu, než nás místní hlídači napomenuli na zákaz natáčení a focení:)Odtud jsme došli ke kostelu Sant EustacheObrazek, který nás ohromil jak z vnějšku tak i svou vnitřní výzdobou. Prošli jsme si budovy na Les Halles, navštívili věž St.Jackes, prohlédli si legendární hotel de Ville, poté ještě kostel St.Paula a St. Louise a konečně jsme dorazili na Place de la Badtille. Prohlédli jsme si místo kde stávala obávaná bastila, pomník St Juilet a budovu nové opery a postupně jsme začali ubírat ke zpáteční cestě. Přes Place de la Republique, Marché St.Martin  a kolem kostela St. Laurent jsme se vrátili zpět na hotel. Poslední výšlap, který jsme toho dne absolvovali, byl do našeho pokoje ve čtvrtém patře:)

Byli jsme neskutečně unavení po dlouhé cestě letadlem a následné pěší "tůře" , ale zároveň neskutečně naplněni pařížskou atmosférou a chutí poznávat nové věci. Chvíli jsme uvažovali, že se večer ještě vydáme na noční Montmartre, nakonec však zvítězila únava a my se oddali vaně plné horké vody v našem hotelovém pokojíku a ochutnávání zakoupených sushi dobrůtek.

V pátek jsme se po výborné hotelové snídani, vydali po Boulevard Sebastopol na ostrůvek Cité. Počasí nám dopoledne narozdíl od čtvrtka, kdy svítilo sluníčko, moc nepřálo. Poprchávalo a bylo zataženo, odpoledno se naštěstí začalo počasí zlepšovat. Na ostrůvku Cité, který byl v dějinách zakladatelským bodem Paříže jsme navštívili Palais de Justice, chrám Notre DameObrazek, kde jsme se zdrželi dobrou hodinu. Na náměstí před Notre Damem jsme vlezli do archeologickýck krypt, kde jsme viděli vykopávky obydlí prvních obyvatel paříže, tzv.parisiů. podle, kterých byla Paříž údajně i pojmenována.

Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

Poté jsme navštívili chrám St. Chapelle,  kostel St. Julien le Panvre, St. Severin, zhlédli jsme světoznámou univerzitu Sorbonu, navštívili kostel St.Etienne a namířili si to přímo do Pantheonu.ObrazekUvnitř jsme chvíli obdivovali Foucaultovo kyvadlo ,dokazující otáčení Země a podívali se do podzemních krypt,kde jsou mimo jiných pohřbeni velikáni jako Voltaire, Emil Zola či Victor Hugo.              

Od Pantheonu jsme se vyrazili podívat k pařížské univerzitě poblíž parku Jardin des Plantes, kde jsme si udělali přestávku a zbaštili výborné koupené sýry z místního obchůdku. Prošli jsme kolem St.Medarda a kolem parku Jardin du Luxembourg jsme se vydali směr most Pont Neuf, za kterým už na nás čekalo majestátní muzeum Louvre.

 

 

Poněvadž byl pátek, několik minut po šesté hodině, byl vstup do Louvru zdarma(tedy pro lidi do 26 let.)Této nabídce jsme prostě nemohli odolat:) ObrazekHned u vstupu nás ohromila skleněná pyramida, kterou se vstupovalo do muzea.Uvnitř jsme se kochali až asi do 11 hodin.Viděli jsme mimo jiné sochu Venus, obraz Mony Lisy,staré egyptské sarkofágy, sfingy a mnoho dalších velmi zajímavých památek.Před nočním Louvrem jsme pak ještě obdivovali z dálky Eifellovku a vítězný oblouk a rozhodli se, že právě odtud si dáme v sobotu večer procházku k vítěznému oblouku.Kolem 24 hodiny jsme se odebrali do metra a na hotel.

 Obrazek

V sobotu ráno jsme si na nádraží Gare d´East koupili jízdenky ticket junes do 1-5 zóny a vydali se do Versailles.Jeli jsme vlakem RER (žlutá linka) C, výstupní stanice Versailles-Rive Gauche. Na stanici je na obrazovce zobrazen název VersaillesRG,to je správná stanice-nikoliv VersaillesCh (Chantiers)to je stanice na druhém konci trasy. Svítilo nám krásně sluníčko a tak jsme si prošli celé rozsáhlé zahrady , kolem Grand Canalu jsme došli až k velkému a malému Trianonu.

 

Obrazek

Cestou z Versailles jsme se zajeli podívat k národní knihovně Paříže, tvořené čtyřmi budovami ve tvaru proti sobě postavených otevřených knih-velmi zajímavé.

 

 

 

Poté následovala cesta na Montmartre, místo v minulosti proslulé především větrnými mlýny, z kterých se dodnes dochovali dva- Moulin de Galette a ObrazekMoulin Rouge-dnes nejproslulejší a nejznámnější noční klub na světě. Už při výstupu ze stanice metra Blanche Vás ohromí počet neonami ozářených sex-shopů a nočních klubů. Proto doporučuji tuto část Paříže navštívit právě v noci.

 

 

 

Poté jsme vystoupali ke katedrále Sacre ObrazekCoeur,chvíli se kochali výhledem na Paříž a poté zamířili na prohlídku katedrály. Kolem Sacre Coeur na mně působila taková báječná atmosféra.Všude spousty umělců, malířů, muzikantů, v jednom místě hrál někdo na harfu (opravdu úchvatné) o pár metrů dál na harmoniku, prostě moc pěkný.

Z Montmartru jsme se vydali na hotel, dali jsme si přestávku a při soumraku vyrazili metrem k Louvru, aby jsme se odtud mohli vydat přes Jardin des Tuileries na Champs Elysees a k vítěznému oblouku.

Tak jsme také učinili.Za svitu noční Paříže, kdy nám po levé straně stále svítila Eifellovka, to byla opravdu úžasná procházka. Na Champs Elysees jsme si prošli některé prestižní obchody s parfémy(na přání Natálky) kde jsme se mohli navonět,nalíčit, atd...jak jsme jen chtěli. ObrazekNa mé přání jsme zase zavítali do budov s prezentací automobilek citroen a peugeot.

ObrazekChvíli jsme žasli kolem vítězného oblouku a následně se vydali metrem k Eifellovce. Stanice Trocadero byla bohužel uzavřená tak jsme museli o jednu dál a odtud pěšky.Šli jsme několik desítek metrů a já si říkal, tady už někde musí být a najednou byla před námi. Můžete ji vidět stokrát v televizi, ale když ji vidíte před sebou je to prostě nepopsatelné. ObrazekKolem nás běhali všudepřítomní černoši, kteří by ve tmě, bez blikajících malých a předražených eifellovek, které všichni kolem prodávali, nebyli ani vidět. Prošli jsme pod Eifellovkou až do parku, aby jsme počkali pár minut na celou hodinu a prohlídli si ji jak bude blikat.Taky nádherné! Pak jsme ještě metrem vyjeli nahoru, abychom se pokochali pohledy na noční Paříž.

 

 

 

 

 

 

ObrazekNeděli jsme určili spíše odpočinkovou. Vstávali jsme až kolem 9 hodiny a po snídani vyrazili koupit ticket junes do 1-3 zony. Na ně jsme se vydali do Cité des sciences et de Industrie, takové moderní centrum vědy a poznání. Viděli jsme tam obří akvárium se spousty rybek,

 

 

 

venku pak skutečnou ponorkuObrazek, kino ve tvaru obří koule  a mnoho dalších zajímavých věcí.

 

 

 

 

 

 

Obrazek

Odtud naše kroky, nebo spíše jízda směřovala do La Defense-moderní futuristické části Paříže, kde jsme obdivovali především Grand de Arche-moderní vítězný oblouk, který je v jedné ose s vítězným obloukem před Louvrem, obeliskem a velkým vítězným obloukem na Place Charles de Gaulle. pokrač příštěObrazek

 

 

logo

stáhnout mp3

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář