Jdi na obsah Jdi na menu
 


Croatia

Pag  -  09/2007

První týden v září 2007 jsme se vydali na dovolenou do Chorvatska,konkrétně na ostrov Pag.Ubytování jsem sehnal přes internet ve vesničce Potočnica v apartmánech Mac Adams,které mě zaujali nejen příznivou cenou,ale i svou polohou přímo u moře.

Jeli jsme vlastním vozem,tehdá ještě našim fiátkem palio.Cestu jsme měli naplánovanou přes Rakousko a Slovinsko.Vyjeli jsme Z Benešova jsme vyjížděli ve čtvrtek 30.8.2007 navečeru. Cestou jsme se stavili na zámku Hluboká nad Vltavou, v nočním osvětlení je nádherný. Po přejezdu několika mítných stanic v Rakousku jsme dorazili do Slovinska, kde jsme na parkovišti hned u silnice přespali do rána,původně jsme chtěli pokračovat nonstop,ale poněvadž všichni v autě spali a já začínal klimbat také, rozhodl jsem se raději k přepání ve Slovinsku. Slovinsko mi hodně připomínalo Čechy. Podobné domy, stavy aut, atd. Ráno jsme tedy pokračovali dál přes Maribor do Chorvatska stále po dálnici s občasnými zastávkami směr na Zadar,přejeli jsme most mezi pevninou a ostrovem a už jsme byli na Pagu.Ostrůvku proslulém výrobou pažského sýra a pažské krajky.Počasí nám po cestě moc nepřálo a ani nedodávalo příliš optimismu. Pršelo, padali kroupy, chvílemi se i blýskalo, no prostě paráda. Když jsme ale přijeli na Pag, rázem všechen nečas ustal a začalo svítit sluníčko. Cestou jsme se zastavili v městečku Pag, které jsme si celé prošli ,je to takové historické centrum ostrova. Poté ještě s pár zastávkami jsme zamířili přímo do Potočnice.

Obrazek

Potočnica se nachází zhruba v polovině severního výběžku ostrova na západní straně,která je na rozdíl od východní obklopena bujnou vegetací olivovníků a dalších dřevin a rostlin.Východní strana je úplně odlišná.Vlivem působení soli je podobná měsíční krajině.Východní a západní strana jsou rozděleny silnicí,táhnoucí se až k nejsevernější části ostrova.Turisticky známější letovisko Pagu jsou přímořská městečka Pag a Novalja.Kdo má rád noční ruch,Novalja ho jistě nezklame.Kdo si však potrpí na klid a ničím nerušenou pohodu je Potočnica perfektní volbou.Apartmány Mac Adams pronajímá moc vstřícný,přívětivý a hodný člověk-pan Adam Pavič.S jistoutou mohu říci,že jsem ještě nepoznal milejšího člověka -tedy v pozici pronajímatele ubytování.

Náš apartmán jsme měli rezervovaný od soboty,ale dorazili jsme už v pátek, prostě jsme se nemohli dočkat, tak jsme si připlatili jednu noc a tím si pobyt trochu prodloužili. Když nám pan Pavič ukázal náš apartmán, byli jsme nadšeni. Především pak z nádherného výhledu z balkonu na mořskou zátoku.Obrazek

Rychle jsme se ubytovali a šli se projít po okolí. Všechny domečky,chodníky atd ve vesnici jsou obloženy kameny, kterých je všude po ostrově tuny, to se to pak staví:) Nejprve jsme zamířili k kamenné pláži přímo pod penzionem a hned jsme se vlezli osvěžit do vody. Poprvé jsme viděli na kamenech mořské ježky, bylo jich opravdu hodně:)
 Pak jsme zamířili k písečné pláži, která byla umístěna v krásné zátoce asi o 300metrů dál.Dalo se kní dojít buď podél moře po kamených útesech, nebo přes vesničku a následném sestupu asi padesáti schodů. Byla krásná hlavně večer, kdy tam byl naprostý klid.Právě proto jsme tam chodili hrát po večerech petang, v kterém vynikal především Tom. Po přejití pláže a vystoupání na skaliska se nechalo pokračovat po skalních útesech dál na sever.Byl tam nádherný výhled na západ slunce. V této části jsme také narazili na maličkou suchozemskou želvu.

Následující dny jsme tedy věnovali flákání se a užívání si pohody. Od soboty bylo nádherně. Celý den svítilo sluníčko bez jediného mráčku, průzračně čistá voda, ideální ke šnorchlování a objevování skrytých pokladů na dně mořském.Téměř každé ráno jsme si před snídaní došli zaplavat do bazénu a pak vyráželi na pláž. Obrazek

Ve středu se počesí trochu zhoršilo, tak jsme si udělali výlet do nedaleké Novalji. Ve čtvrtek bylo počasí nejhorší.Dopoledne poprchávalo,bylo zataženo a chladno(to bylo zrovna to období, jak u v ČR v září mrzlo a padal sníh:) Udělali jsme si tedy výlet až na severní výběžek ostrova do městečka Lun.Odpoledne jsme si pak udělali procházku po Potočnici, tentokráte jsme se vydali od penzionu po pobřeží na jih. Také moc zajímavé. (Při této procházce jsme viděli a škádlili chobotnici:)
Večer jsme se pak jeli podívat do Novalji.V noci, na rozdíl ode dne to tam opravdu žilo. V pátek nám vysvitlo na usmířenou sluníčko a my jsme poslední den využili k poslednímu koupání a šnorchlování. Po předchozích dnech byla ale pěkně studená voda, tak jsme se trochu otužovali:) Večer jsme se zůčastnili rozlučovacího večírku v penzionu a brzy ráno vyrazili na cestu domů, ač se nám vůbec, ale vůbec nechtělo. Cestou domů jsme to vzali přes Salzburg, aby jsme si alespoň z auta prohlédli Alpy. V Čechách jsme pak ještě jednou zastavili na Hluboké a prošli si zámek. Škoda, že u něj nejsme poprvé a nevyrážíme od něj do Chorvatska, mysleli jsme si všichni, ale už bylo bohužel po výletě. Tak zas někdy příště.

 

 

 Oficiální stránky penzionu Mac Adams:

 

http://www.macadams.hr/

 

 

 

logo


stáhnout mp3

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zdravi Vas ostrov Pag a Chorvatsko

(macadams, 25. 9. 2009 22:38)

Jeden u nejkrásnějších ostrovů v Jaderském moři. Dominuje mu horská krajina, křišťálové moře, čisté oblázkové i písečné pláže. Ostrov spojuje s pevninou most nebo trajekt Prizna - Novalja. Je pověstný příjemným teplým klimatem, což způsobuje Paklenické pohoří.KAM NA VÝLET městečko Pag - najdete zde trhy, obchody, taverny, restaurace, tenisové kurty, potápěčské centrum, půjčovnu lodí, kuželky, dětský tobogan, hřiště na fotbal, volejbal. Nedaleko pláže se nachází solné jezírko, jehož bahno se vyznačuje léčebnými a blahodárnými účinky na lidské tělo.Městečko Novalja - přistaviště trajektu, překrásné pláže, bohaté sportovní vyžití, mnoho restaurací, kaváren, diskoték, bohatý společenský program.Terasovitě řešený apartmánový komplex se nachází přímo u moře. jeho součástí jsou kromě apartmánů 3 bazény (velký + 2 malé) a restaurace s velkou terasou. Všechny byty mají krásný výhled na moře, vybavený kuchyňský kout, TV+sat, koupelnu + WC, balkon.www.macadams.hrTerasovitě řešený apartmánový komplex se nachází přímo u moře. jeho součástí jsou kromě apartmánů 3 bazény (velký + 2 malé) a restaurace s velkou terasou. Všechny byty mají krásný výhled na moře, vybavený kuchyňský kout, TV+sat, koupelnu + WC, balkon.www.macadams.hr